Pirts privātmājā

   Jebkurā mājā vai dzīvoklī iespējams ie­būvēt pirti!

   Krievu pirts ir ar malkas krāsni, un tajā ir relatīvi zema gaisa temperatūra – no 60 līdz 80 grādiem. Krievu pirts burvība slēpjas tās mitrumā, turklāt šā tipa pirts ir vienīgā, kur var izmantot zaru slotiņas. Krievu pirts neatkārtojamo garu panāk ar ūdens lieša­nu uz akmeņiem.

  Savukārt somu pirtīs jeb saunās gaiss ir daudz sausāks, bet temperatūra augstāka – tā var sasniegt pat 100 grādu, protams, ja pirts mīļotājam pietiek izturības. Arī somu pirtīs uz akmeņiem lej ūdeni, taču salīdzinājumā ar krievu pirtīm izmantojamā ūdens daudzums būs daudz mazāks.
 
   Ja radās vēlme ierīkot pirti privātmājā, nekas nekavē iebūvēt vienalga kura tipa pirti jebkurā izvēlētā vietā. Turklāt, ja ļauj iespējas, vienā telpā var iebūvēt vairāku veidu pirtis, lai varētu iz­vēlēties sviedrēšanās vietu atkarībā no garastāvokļa un veselības. Lielākoties pirtis tiek iebūvētas saimniecības ēkās, kur to ekspluatācijai jāierīko ventilācija, kā arī hidroizolācija. Cits risinājums ir izvietot pirti pagrabstāvā, tiesa, tad jāapsver vairāki faktori: vai pagrabs nav pārāk mitrs, vai telpas ir viegli vēdināmas, īpaša ventilācijas sistēma jāierīko, ja izlemts pirtij blakus izbūvēt baseinu, kas telpas padara vēl mitrākas. Tādā gadījumā līdz ar ventilāciju jānodrošina klimata kontrole, lai telpā uzturētu vajadzīgo temperatūru.Nepieciešama arī mitruma kontrole, dzesēšana, sausināšana, kā arī kondicionēšana.

Nevajag būvēt pašiem.    

   Lai arī tehniski tas ir iespējams, tomēr vajadzētu izvairīties no pirts būvēšanas pašu spēkiem – noteikti vajadzīga speciālista konsultācija, pretējā gadījumā var parādīties dažādas problēmas.

   Tipiskākās kļūdas, kas tiek pieļautas, uzstādot pirti un tās ekspluatācijā, ne vienmēr ir viegli novēršamas. Visbiežāk tā ir nepareiza ventilācija, kā rezultātā pirts var pat sapūt. Ja pūšanas process ir sākumstadijā, to var apturēt, izvelkot ventilāciju no jauna, taču, ja tas ir ielaists, pirts vairs nebūs derīga. Būvējot pirti, neprofesionāļi mēdz nokļūdīties ar lāvu augstumu, bet šīs kļūdas labošana būs dārga, jo materiāls nav otrreiz izmantojams.Ja nepareizi ierīkota siltināšana, pirts ekspluatācijā būs lieli enerģijas patēriņi, taču vispostošākās sekas var būt, ja nepareizi novietota krāsns - pirts var vienkārši aizdegties. Jāatceras arī, ka tvaika pirtīm tvaika ģeneratoru nevajadzētu novietot zem lāvas, jo tā iespējams apdedzināties.    Latvijā pirtis būvē no apses vai melnalkšņa, arī liepas – tās ir tradicionālās lapukoku šķirnes, kas nesveķo, turklāt dod smaržu un enerģiju. Bērzs pirtīm netiek izmantots, jo tā koksne ātri deformējas. Neizmanto arī sintētiskos materiālus – lielākoties siltināšanai lieto minerālvati, taču, ja ir nepieciešamība maksimāli ietaupīt telpu, var iegādāties speciālas 8 mm biezas folijas.
 
   Pirtī lāviņas var izbūvēt tik līmeņos, cik sirds kāro, vien jāatceras, ka to augstums nedrīkst pārsniegt 60 centimetrus – lai kājas būtu stabili uz pamata, ja nu karstums kļūst neizturams un uznāk vājums. Taču no tādām pārmērībām vajadzētu izvairīties. Jāievēro attālums no lāviņas līdz krāsnij, tas gan var mainīties atkarībā no krāsns tipa un izmēriem. Izmantojot elektrisko krāsni, pieļaujamais attālums var būt pat tikai divi centimetri, kamēr malkas krāsnij tas būs no 50 centimetriem un vairāk. Ja ne-pieciešams ietaupīt platību, krāsns apdarei var izmantot īpašu materiālu – minerītu, kas ļaus krāsni piebīdīt pavisam blakus.
  Taču, lai kādu krāsni arī lietotu, ieteicams izmantot viselementārāko drošības pasākumu – koka sētiņas, tās īpaši ieteicamas, ja pirtī iet arī bērni. Piedāvājumā  arī rūdītā stikla logi, tie ir tik izturīgi, ka iespējams no tiem izveidot pat visu sienu. Būvējot pirti, ieteicams, lai zem tās būtu pievads kanalizācijai, lai novadītu karsēšanas procesā radušos šķidrumus – sviedrus un arī kondensējušos tvaikus.

Jautā Mums


Citi raksti:
0