Sausā gaisa pirts (somu sauna) 

   Saunās gaisa temperatūra var sasniegt +140 līdz +160° C , un mitrums 5-15%. Šāda gaisa temperatūra ir izņēmums no pieņemtā uzskata par somu saunu. Parasti, ja runā par somu saunu, kā par nacionālo bagātību, gaisa temperatūra tiek domāta +100 līdz+110° C, kas tomēr ir visoptimālākā. Siltuma avots ir krāsniņas, kas tiek kurinātas gan ar malku, gan ar elektrību. Virs krāsniņām ir novietots neliels akmeņu daudzums, kas sakarsē saunas gaisu.Pirts ar elektrisko krāsni

   Izveidot savās mājās pirti ir kļuvis vienkāršāk, kopš pieejams elektrisko pirts krāšņu klāsts. Krāsns uzstādīšanu un ekspluatāciju, ievērojot instrukciju un pievēršot uzmanību vajadzīgiem drošības pasākumiem, ir viegli veikt paša spēkiem.

   Ļoti svarīgi ir ievērot telpas izmērus, lai pareizi izvēlētos krāsni ar atbilstošu jaudu. Pārāk jaudīga krāsns ātri uzkarsē pirts telpu, taču līdz vajadzīgai temperatūrai neuzkarsē akmeņus, turpretī pārāk zemas jaudas krāsns pārāk lēni uzkarsē telpu un tvaicēšanas nolūkos akmeņiem uzlietais ūdens tos tikai atdzesē. Lai pirts funkcionētu pilnvērtīgi, jāizvēlas arī pirts krāsnij atbilstoši akmeņi, jāievēro arī pareizi to sakraušanas noteikumi, kā arī jāpievērš uzmanība tam, lai telpa tiktu pareizi ventilēta, kas nodrošina tajā nepieciešamo gaisa apmaiņu.  Ap krāsni drošības nolūkos noteikti jāizveido aizsargbarjera.

 Sausais gaiss 

   Viegli panesams un atvieglo sviedru izdalīšanos. Ir teiciens: saunu var lietot jebkurš, kas ir spējīgs līdz tai nokļūt. Somi no agras bērnības pie saunasprocedūrām pieradina bērnus. Laikam tāpēc ir izskaidrojamas arī mūsdienu saunastradīcijas, ko var uzskatīt par neatņemamu somu dzīves sastāvdaļu. Uzskata, ka saunasapmeklējuma nepieciešamība somiem pastāv ģenētiskā līmenī, instinktu līmenī. Varbūtšī iemesla dēļ tiek uzskatīts, ka somi ir pati mierīgākā nācija. Saunas karstā gaisaiedarbība obligāti tiek apvienota ar aukstām ūdens peldēm. Pēršanās laikā pirtsslotiņasnetiek izmantotas. Gaisa aromatizēšanai galvenokārt izmanto ēterisko eļļumaisījumus kas iedarbojas uz organismu kā ārstnieciska procedūra inhalācijas veidā.Saunas iedarbība ir atslābinoša un ieteicama vecākiem cilvēkiem, bērniem, pēc slimīburehabilitācijas periodā, sportistiem. Pēc karsēšanās ieteicama ir masāža un dažādasādas skaistum kopšanas procedūra.

Pirts sienas un griesti

  Telpā, kurā paredzēts izbūvēt ar elektrisko krāsni apkurināmo pirti, visas siltumu absorbējošās sienas ir termiski jāizolē. Tam ir piemērotas 100mm un 50mm biezās Paroc termoizolācijas akmens vates loksnes . Mitruma izolācijai labi kalpo folija. Starp mitruma izolācijas kārtu un apšuvumu jāatstāj apmēram 10mm- 20mm plata sprauga ventilācijai. Lai krāsns sasniegtu optimālo jaudu, ieteicams samazināt pirts griestu augstumu (ne zemāk par 1900mm) - tas samazina telpu, proporcionāli palielinot krāsns siltumatdevi.

Akmeņu sakraušana

  Krāsns izbūvei ir derīgi masīvi akmeņi 4-8 cm diametrā. Šim mērķim nedrīkst izmantot porainus vai keramiskus akmeņus, kā arī sīkus vai maza izmēra akmeņus, kas var izraisīt sildelementu pārkaršanu. Akmeņus krāsnī krauj uz stieņiem tā, lai tie balstītos viens uz otra. Akmeņus nevajadzētu kraut pārāk blīvi, lai netraucētu gaisa cirkulāciju starp tiem. Akmeņiem pilnībā jāpārklāj sildelementi, taču jāuzmanās, lai akmeņi nebalstītos uz tiem, izraisot bojājumus. Ņemot vērā, ka lietošanas laikā akmeņi bojājas, vismaz reizi gadā tie jāpārkrauj, bojātos akmeņus aizstājot ar jauniem. Akmeņiem paredzētajā krāsns rezervuārā aizliegts ievietot priekšmetus, kas varētu traucēt gaisa cirkulācijai.

Ventilācija

   Gaisam karsētavā jāmainās apmēram 6 reizes stundā. Gaisa pieplūdes caurule jāiebūvē zem krāsns, tās ieteicamais diametrs ir 50-100mm. Gaisa izplūdes caurulei jāatrodas maksimāli tālu no krāsns aptuveni 500-600mm no grīdas. Tās diametram jābūt divreiz lielākam par gaisa pieplūdes cauruli.

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.